DVD-RAM (DVD–Random Access Memory) je digitální optický datový nosič. Je to jeden z typů DVD disku. DVD-RAM je libovolně přepisovatelné médium (lze přepsat 100 000krát u třírychlostních a 10 000krát u pětirychlostních[1]) a dá se s ním pracovat stejným způsobem jako s pevným diskem.
Formát DVD-RAM je koncipován jako přepisovatelný, proto se nesetkáme s pouze zapisovatelnou podobou. Na rozdíl od ostatních formátů je DVD-RAM uložen v ochranném pouzdře. Podle toho, zda je možné disk z pouzdra vyjmout a dále podle tvaru pouzdra se rozděluje na různé typy, přičemž těchto typů existuje celkem 9. Nejčastěji používaný je typ 1, který není možné z pouzdra vyjmout, dále potom typy 2 a 4, které je možné z pouzdra vyjmout. Rozdíl mezi typem 2 a 4 je v tom, že verze 4 je oboustranná. Kapacita disku je podobná jako u DVD-ROM - 4,58 GB (4,26 GiB).
Disky DVD-RAM je možné přečíst pouze v mechanikách DVD-RAM nebo v mechanikách DVD-ROM, na kterých je uvedeno, že dokáží číst média DVD-RAM. Hlavní nevýhoda této technologie tedy je výrazně nižší kompatibilita oproti jiným formátům. Disky DVD-RAM je vhodné použít spíše k zálohování dat, nežli na uchovávání filmů. Jiná situace však nastává v okamžiku, kdy se domácnost rozhodne nahradit videorekordér. Potom se médium DVD-RAM stává ideálním nástupcem, protože možnost opakovaného zápisu je téměř neomezená.
Běžným omylem je, že DVD-RAM používá magnetooptickou technologii, neboť jak DVD-RAM, tak magnetooptická média mají spoustu obdélníčků (proužků) na povrchu. Nicméně DVD-RAM je čistě fázovo-přechodové médium jako CD-RW nebo DVD-RW.